Jeśli trafiłeś na tą stronę oznacza to, że szukasz informacji dotyczących zabezpieczenia strony www np Wordpress lub Joomla przed zawirusowanie złośliwym kodem typu Malware. Nikt nie jest w stanie zapewnić ci 100% pewności, że twoja witryna nie zostanie ponownie zawirusowana ale poniższe kroki pozwalają ograniczyć to zagrożenie.
Nie wiesz Jak usunąć wirusa ze strony internetowej ? Oferujemy usługę usuwanie wirusów ze stron www. Koszt usługi jest uzależniony od stopnia zawirusowania. W treści mejla prosimy podać adres zawirusowanej strony. Po analizie prześlemy szczegółowe informacje.
Wszystkim osobom, które zdecydują się przenieść swoją stronę na nasz hosting, zapewniamy stały monitoring witryny i bezpłatne odwirusowanie strony www w przypadku zainfekowania złośliwym kodem. Oferujemy również usługę stałego monitorowania i odwirusowania witryn umieszczonych na innych hostingach.
1. Zaktualizuj swoją stronę.
Jeśli korzystasz z witryny opartej na systemie CMS WordPress, Joomla lub innym i nie używa ona najnowszej stabilnej wersji, poświęć chwilę na jej aktualizację. Dlaczego ? ponieważ nieaktualna wersja oprogramowania jest teraz jednym z najczęstszych powodów infekcji stron www. Dotyczy to zarówno silnika witryny jak również komponentów, dodatków, szablonów i innych rozszerzeń. Oferujemy usługę usuwania wirusów ze stron www.
2. Zmień hasła dostępowe.
Hakerzy korzystają ze wszystkich punktów dostępowych do witryny i hostingu wliczając w to FTP, SFTP, SSH, cPanel itp… dlatego zmień wszystkie hasła.
Większość firm hostingowych oferuje w swoich panelach administracyjnych generatory mocnych haseł, korzystaj z nich!
Hasło nie może być słownikowe, powinno być unikalne, zawierać małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne.
3. Zmień hasło bazy danych.
Jeśli używasz CMS (WordPress, Joomla, etc…) zmień hasło bazy danych.
Nie zapomnij zaktualizować plików konfiguracyjnych – Joomla: configuration.php lub WordPress: wp-config.php. Jeśli jesteś laikiem w tym temacie nie podejmuj się sam tych działań. Poproś swojego hostingodawcę o pomoc lub szczegółowe instrukcje.
4. Przeskanuj komputer lokalny w poszukiwaniu wirusów.
Często dochodzi do zainfekowania witryn przez zawirusowane komputery lokalne służące do aktualizowana stron www.
Ważne jest abyś nie zapisywał haseł dostępowych FTP w programach klienckich. Często hasła te są zapisywane zwykłym tekstem (przykład? FileZilla) lub istnieje prosty sposób ich odszyfrowania. Wirus kradnie taki plik i hulaj dusza, piekła nie ma. Nie ma znaczenia ile razy oczyścisz witrynę. Jeśli masz zawirusowany komputer do infekcji może dojść bardzo łatwo.
Jeśli stać Cię na zakup licencji skorzystaj z BitDefender, Kaspersky, Sophos, Malwarebytes lub F-Secure. Są to liderzy w wykrywaniu Malware na komputerach MAC i PC. Jest też darmowa ale dobra alternatywa w postaci Avast, MSE czy Spybot.
5. Zadbaj o kopię strony.Wykonywanie kopii bezpieczeństwa zwanej również backup'em ma na celu zabezpieczenie systemu przed utratą danych na skutek awarii. W twoim przypadku przed uszkodzeniem bazy danych, skasowaniem lub modyfikacją plików witryny.
Skontaktuj się ze swoim hostingodawcą i zapytaj o strategię backupu. Jeśli jest wystarczająca OK, jeśli nie, wykonuj systematycznie samodzielnie kopię plików witryny i bazy danych.
6. Posprzątaj zaplecze.
Często strony są dręczone ponownymi infekcjami spowodowanymi przez zainfekowane nieaktualne duplikaty lub kopie testowe systemów CMS wykonywane przez webmasterów przed publikacją witryny na domenie produkcyjnej. Poświęć chwilę na porządki “na zapleczu” i pokasuj nieużywane wersje witryny.
Zobacz również: Skanowanie strony www pod kątem wirusów malware